Naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie.
Co roku ósme klasy wyjeżdżają na wycieczkę przedmiotową, aby zwiedzić Muzeum Auschwitz–Birkenau oraz Synagogę w Oświęcimiu.
Synagoga jest miejscem, w którym uczniowie mają okazję poznać życie społeczności Oświęcimia przed wojną, a w szczególności Żydów. Wiedza przekazana podczas wizyty w jedynej czynnej w tym mieście synagodze pozwala na uświadomienie sobie, iż nasze współczesne życie niewiele różni się od tego, które płynęło spokojnie w małym miasteczku sto lat temu. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie dwóch części obozu koncentracyjnego, który naziści stworzyli na terenie Polski. Po obejrzeniu filmu edukacyjnego rozpoczynającego zwiedzanie uczniowie spotkali się z przewodnikami. Podczas oglądania ekspozycji w hołdzie poległym złożyli kwiaty pod Ścianą Śmierci. Po przejeździe do Brzezinki w towarzystwie przewodników uczniowie obejrzeli oryginalny wagon przewożący więźniów oraz baraki obozowe.
Wizyta w Muzeum wyzwoliła wiele refleksji i uświadomiła młodzieży, jak cienka jest granica między spokojnym życiem a chaosem i cierpieniem, prawdą i kłamstwem, pokojem a wojną.